Czyszczenie i pielęgnacja drzwi drewnianych

Czyszczenie i pielęgnacja drzwi drewnianych

Drewniane drzwi pięknie się prezentują i pasują praktycznie do każdej aranżacji. Drewno to solidny i wytrzymały materiał, ale w zależności od gatunku ma różne właściwości. Może różnić się kolorem, strukturą lub twardością. Niemniej każdy rodzaj drewna wymaga odpowiedniej pielęgnacji – tylko wtedy będzie nam służyć przez długi czas.

Jak dbać o drzwi drewniane?

Czyszczenie i pielęgnacja drzwi drewnianych nie należą do trudnych lub czasochłonnych zadań. Wspomniane czynności należy jednak wykonywać starannie i stosować się do kilku, prostych zasad. Niektóre z prac należy powtarzać co roku, inne raz na kilka lat.

Czyszczenie drzwi drewnianych

Drzwi drewniane są najczęściej zabezpieczone bejcą, lakierobejcą lub lakierem – takie środki podkreślają naturalną strukturę i piękno drewna. Bez względu na rodzaj impregnacji, nie unikniemy kwestii zabrudzeń. Zabrudzenia najlepiej jest zmywać gąbką namoczoną w letniej wodzie z delikatnym detergentem. Nie należy szorować zabrudzonej powierzchni, aby nie porysować drewna.

Pielęgnacja drewnianych drzwi

Co roku warto wykonać pielęgnację drzwi za pomocą specjalnych środków przeznaczonych do tego celu. Ma ona na celu impregnację drewna co poprawia jego odporność na wilgoć, kurz i zabrudzenia. Środki te są w postaci wosku, pasty lub emulsji, którymi należy posmarować drzwi za pomocą ściereczki lub gąbki i wypolerować.
Co kilka lat warto też odświeżyć drewno poprzez nałożenie oleju, bejcy, lakieru lub farby. Bejca powinna mieć odcień zbliżony do obecnego koloru naszych drzwi. Lakier powinien być bezbarwny lub jaśniejszy, a farba w kolorze ciemniejszym. Zachowując tę zasadę, drewno nie straci na swej strukturze i wyglądzie. Jeśli renowacja drzwi będzie wymagała zeskrobania starej farby czy lakieru, starajmy się szlifować jak najmniej drewna lub zeskrobiny warstwę farby mechanicznie przy pomocy opalarki i szpachelki lub chemicznie.

Drewniane drzwi to nie tylko drewno

Pamiętajmy, że integralną częścią drzwi są też metalowe zawiasy i framuga. Zawiasy warto regularnie natłuszczać, aby nie skrzypiały. Aplikując smar nie przesadzajmy z jego ilością, aby nie poplamić drzwi i framugi. Tłuste plamy w tych okolicach nie będą wyglądać estetycznie. Framugę pielęgnujemy w zależności od materiału ‒ drewnianą tak samo jak drzwi, zaś metalową i z PCV wystarczy tylko regularnie czyścić wraz ze skrzydłem drzwiowym.