Drzwi przylgowe i bezprzylgowe

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – czym się różnią?

Wybór drzwi wewnętrznych nie jest najprostszym zadaniem – w końcu do wyboru mamy całe mnóstwo modeli. Jednym z pytań, na które musimy odpowiedzieć sobie przez zakupem jest, czy szukamy drzwi przylgowych, czy bezprzylgowych. Czym się różnią wspomniane modele i który wybrać, by idealnie pasował do naszego domu? Poniżej przedstawimy Ci różnice, o których powinieneś wiedzieć, zanim dokonasz zakupu.

Podstawowa różnica – felc

Najważniejszą cechą, jaka odróżnia drzwi bezprzylgowe (nazywane też bezfelcowymi), od przylgowych jest felc. Co kryje się za tym tajemniczym pojęciem? Otóż felc to nic innego, jak wycięcie w wąskiej części skrzydła, które po zamknięciu drzwi nachodzi na ościeżnicę. W przypadku drzwi bezfelcowych, skrzydło oraz ościeżnica tworzą idealnie płaską powierzchnię. Brak uskoku sprawia, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe.

Zawiasy ukryte czy widoczne?

Istotnym elementem całej konstrukcji drzwi są zawiasy. W tradycyjnych modelach są one widoczne. Nie wszyscy wiedzą jednak, że jest możliwość ukrycia zawiasów. W przypadku drzwi bezprzylgowych możemy wybrać wersję, w której będą schowane. Kiedy drzwi są w pozycji zamkniętej, zawiasy kryją się w opasce maskującej, która licuje się ze skrzydłem drzwiowym. Niestety takie rozwiązanie nie jest możliwe w modelach przylgowych. W ich przypadku zawiasy muszą pozostać na wierzchu.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – różnica w montażu

Podejmując decyzję odnośnie rodzaju drzwi wewnętrznych, musimy pamiętać o różnicach dotyczących montażu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy planujemy sami zająć się zamontowaniem drzwi oraz ich regulacją. W przypadku drzwi bezprzylgowych proces ten wymaga znacznej ilości czasu i odpowiednich umiejętności. Aby uniknąć nieprawidłowości w przyszłym działaniu drzwi, warto zlecić montaż fachowcom. Oni zrobią to sprawnie i rzetelnie, a ty zyskasz pewność, że drzwi zamontowane są prawidłowo i nie stanowią zagrożenia dla Ciebie i Twojej rodziny.

Dopasuj drzwi do stylu swojego wnętrza

Decyzja o tym, czy kupimy drzwi przylgowe czy bezprzylgowe, uzależniona jest również od stylu, w jakim urządzone jest nasze wnętrze. W klimatycznych kamienicach i w zasadzie w każdym domu, w którym stawia się na klasykę, doskonale sprawdzą się drzwi z przylgą. w towarzystwie frezowanych ramek czy kasetonów pięknie dopełnią wystrój w stylu retro czy rustykalnym. Modele bezfelcowe idealnie wpasują się we wnętrzach nowoczesnych. Chłodny, industrialny styl oraz gładka powierzchnia drzwi to idealne połączenie dla miłośników prostoty i elegancji.